Ar verta steigti mažąją bendriją?

Pastaruoju metu nuolat besikuriančios naujos įmonės – jau nieko nebestebinantis reiškinys. Nieko nestebina, kai tos pačios naujos įmonės labai greitai baigia savo gyvavimą. Kaip elgtis, kad taip nenutiktų? Kaip reikėtų apibrėžti savo vykdomą veiklą? Pakalbėkime šiandien apie tai, ar verta steigti mažąją bendriją?

Visų pirma norėtųsi akcentuoti, kad visos verslo formos yra savaip geros, tiesiog jos pritaikytos skirtingoms verslo šakoms ir nevienodiems verslininkų bei amatininkų poreikiams. Jeigu ir jūs nutarėte užsiimti naujos įmonės įkūrimu, visų pirma turite nutarti, kokia verslo forma jums yra tinkamiausia. Atsižvelkite į tris svarbius aspektus: atsakomybę, t. y ar jūs, kaip fizinis asmuo norite, kad visa atsakomybė kristų ant jūsų pečių, ar geriau tegu ji gula ant įmonės; mokesčius, kurie yra skirtingi, priklausomai nuo verslo formos; veiklos pobūdį, t. y jei norite pradėti licencijuojamą veiklą, jums bus gerokai paprasčiau naudojant UAB formą.

Jei savo verslą nutarėte steigti vienas geriausia mažosios bendrijos nesirinkti. VMI nurodo, kad tikapie 10% visų steigiamų visų mažųjų bendrijų įsteigtos vieno asmens. Kita vertus, tai gali reikšti, jog MB įkūrėjas galėjo dirbti ir su individualios veiklos pažymėjimu arba tiesiog kurti individualią įmonę, tačiau pirmuoju atveju, jis negalėtų samdyti daugiau žmonių, o antruoju – visa naujos įmonės atsakomybė tiesiogiai liestų asmeninius finansus.

Pagrindinis trūkumas lyginant mažąją bendriją su individualia veikla yra mažosios bendrijos mokestinė bazė. Už kiekvieną mažosios bendrijos narį kiekvieną mėnesį privalu mokėti 90 Lt  į Privalomojo sveikatos draudimo fondą bei 263 Lt „Sodrai“. Taigi per metu už kiekvieną MB narį riekia sumokėti po 4.236 Lt. Ši suma mokėtina netgi tais atvejais, jeigu  metinė bendrijos apyvarta nesiekia 12 tūkst. Lt  arba mažosios bendrijos nariai dirba kitus darbus ir mokesčius moka kitose įmonėse. Taigi, būtent dėl mokestinių prievolių, jeigu jums nėra būtina steigti mažosios bendrijos, geresnis sprendimas yra užsiimti individualia veikla.

Santykiuose su kitais asmenimis mažosios bendrijos vardu veikia jos vadovas. Tuo atveju, kai mažosios bendrijos dalyvių susirinkimas kartu yra ir valdymo organas, turi būti paskirtas atstovas, įgyvendinantis mažosios bendrijos susirinkimo metu priimtus sprendimus.

Kiekvienos verslo šakos pasirinkimas priklauso nuo veiklos pobūdžio, pvz., jeigu norite steigti mokymo įstaigas, prekiauti alkoholiniais gėrimais ar samdyti darbuotojus, tuomet jums reikės steigti arba mažąją bendriją, arba netgi UAB. Be to, jeigu dirbate pagal individualią veiklą, tačiau ruošiatės turėti partnerių iš užsienio valstybių, jums taip pat teks keisti verslo formą. Šiuo metu mūsų šalyje mažosios bendrijos jau turi gana tvirtai įsitvirtinusį statusą kaip patikimos įmonės, todėl ir prestižas bei pasitikėjimas jomis nuolat vis labiau auga.